Długie, krótkie, kwadratowe lub zaokrąglone? Jakie paznokcie lubisz najbardziej? Poznaj nasz poradnik i dowiedz się z niego, jak dobrać właściwy kształt paznokcia. Budowa płytki może zmienić wygląd całej dłoni, a przede wszystkim wysmuklić ją. Każda z nas ma inną formę paznokcia oraz samych dłoni, a to właśnie od tych czynników zależeć ma ich wygląd, który powinien zostać idealnie dobrany do Ciebie i Twoich indywidualnych potrzeb.
Jak dobrać odpowiedni kształt paznokcia?
Nie będziemy omawiać osobistych preferencji, ponieważ o gustach się nie dyskutuje, jednak podsuniemy Ci kilka wskazówek, które z pewnością warto wziąć pod uwagę. Dzięki nim zwiększysz szansę na uzyskanie zadbanej i smukłej dłoni. By właściwie dopasować kształt paznokcia do własnych dłoni, musimy zwrócić uwagę na trzy podstawowe elementy:
1. Obłączek (lunula)
To jaśniejszy obszar w kształcie półksiężyca, znajdujący się tuż przy skórce wokół paznokcia. Jeżeli obłączek jest zaokrąglony, taki sam powinien być kształt paznokcia. Analogicznie, jeżeli posiadasz kwadratową lunulę, paznokcie powinny być piłowane na kwadratowo.
2. Rodzaj płytki
Posiadaczki krótkiej, szerokiej płytki powinny piłować paznokcie na kwadratowo, pamiętając jednak o lekkim zaokrągleniu krawędzi.
Kształt długiej płytki najlepiej zaokrąglić.
Dla płytki długiej i wąskiej, świetnie prezentuje się spiczasta końcówka.
3. Budowa i kształt palców dłoni
Kobiety posiadające długie, wąskie palce, powinny wybierać kwadratową formę paznokci.
Dla krótszych palców idealne będą spiczaste końce, które optycznie je wydłużą.
Jeżeli Twoje palce są szerokie, wybierz końcówki o zaokrąglonym kształcie i paznokcie noś raczej krótkie.
Kształty paznokci oraz sposoby na ich wykonanie
1. Okrągły
Idealny dla osób, które wykonują dużo prac dłońmi. Taki kształt paznokcia jest odporny na uszkodzenia, dzięki spiłowaniu boków – rzadziej się zadziera. Sprawdza się szczególnie dobrze u osób mających problemy z ich twardością. Dobrze wygląda przy krótkich paznokciach. Chcąc ukształtować paznokieć w ten sposób, należy pilnikiem spiłować płytkę, dostosowując jej budowę do opuszków palców.
2. Kwadratowy
Jest bardzo popularny, jednak nie pasuje do wszystkich dłoni. Osoby z szerokimi i krótkimi palcami, powinny uważać na ten kształt. Najlepiej prezentuje się przy średnich i długich paznokciach. Nie jest łatwy w utrzymaniu, ponieważ kwadratowe zakończenia narażone są na zadarcia. Jeśli wybieracie właśnie tę formę, zdecydujcie się na utwardzenie płytki, na przykład warstwą akrylu. By uzyskać kwadratowy paznokieć, należy piłować płytkę opierając rękę, jak i pilnik o blat. Środkowa część paznokcia powinna być piłowana znacznie delikaniej niż reszta.
3. Kwadratowy z zaokrąglonymi kątami
Kształt bardziej naturalny niż kwadratowy, przez co mniej narażony na uszkodzenia ze względu na delikatne zaokrąglenia. W tym przypadku płytka również nie powinna być piłowana "w powietrzu". Boki mają być lekko spiłowane do wewnątrz.
4. Owalny
Pasuje właściwie do każdego typu dłoni, pięknie wysmukla, łączy zalety pozostałych kształtów płytek. Paznokcie o owalnej budowie są trwałe i podobnie jak kwadratowe, wyglądają dobrze przy średnich i długich płytkach. Idealnie nadają się do zdobień. Poprzez bardzo podobny kształt do paznokci kwadratowych z zaokrąglonymi kątami, ich piłowanie powinno przebiegać niemalże w ten sam sposób. Zaokrąglenia mają być nieco mocniejsze.
5. Kwadrat owalny
Dobry kompromis między paznokciem kwadratowym a owalnym. Kształt ten powoduje, że płytki nie niszczą się tak łatwo. Można je zapuścić do średniej długości. Na nich także pięknie prezentować się będą stylowe zdobienia. Podczas wykonywania kwadratów owalnych należy skupić się na nieznacznym piłowaniu brzegów, tak by ich kształt był jedynie lekko zaokrąglony.
6. Migdał
Wspaniale zaokąglone paznokcie, które są delikatnie bardziej spiłowane, niż płytka owalna. Wysmuklają palce i tym samym całe dłonie. Są to jedne z bardziej popularnych form, dodają elegancji, dlatego świetnie prezentują się na nich wszelkie zdobienia. Migdał najlepiej sprawdza się przy kwadratowej budowie dłoni. Migdał jest stosunkowo trudnym do wykonania kształtem, jednak śmiało można próbować już na krótszych płytkach. Należy delikatnie i regularnie piłować boki paznokci, gdy ta bedzie rosnąć, migdał "sam" będzie się tworzył.
7. Spiczasty
Można powiedzieć, że jest to dłuższa i bardziej spiłowana odmiana paznokci owalnych. Kobiety często się decydują na ten kształt, ponieważ pięknie wydłuża on dłoń. Najbardziej wysmuklają, dodają delikatności i powabu. Niestety, wąski i długi paznokieć nie jest łatwy w utrzymaniu, dlatego w tym wypadku akryl może okazać się bardzo pomocny. Szpice są niepraktyczne w codziennym użytkowaniu, dlatego najlepiej sprawdzają się na imprezy i większe wyjścia. Co jeszcze można powiedzieć o tym kształcie? Że na pewno dodaje seksapilu. Naturalne płytki nadają się do tego, by piłować je w szpic, jednak łatwo je zniszczyć. Paznokcie te muszą być własciwie zabezpieczone jakościową odżywką oraz utwardzone specjalnymi preparatami.
8. Ostrze
Kształt ten nadawany jest sztucznym paznokciom. Swą formą przypomina stalówkę. Jest to charakterystyczna metoda przedłużania paznocki, którą wykonuje się najczęściej w salonach kosmetycznych. Stylizacja ta tworzona jest zazwyczaj z użyciem akrylu oraz specjalnej formy do przedłużania płytki paznokciowej.
9. Trumienki
Kompromis między paznokciem kwadratowym a migdałowym. Idealny dla bardzo długich paznokci. Dzięki temu wysmukla dłonie, a płytka może być zdobiona wieloma modnymi stylizacjami. Aby uzyskać tę formę należy piłować boki paznokcia, natomiast czubek powinien być ścięty. Dlatego też trumienki swoim kształtem przypominają zwężany ku górze prostokąt.
Mała wskazówka na koniec
Jeśli borykacie się z problemem krótkich i szerokich palców, oprócz kształtu paznokcia ważny jest też rodzaj lakieru i sposób, w jaki go użyjecie. Raczej stawiajcie na perłowe, połyskujące kolory. Nie muszą być jasne, ponieważ istnieje trick, dzięki któremu i w ciemnych dłoń będzie wyglądać szczupło. A na czym on polega? Na pozostawieniu dwóch niezamalowanych pasków po bokach. Proste? ;)
Do zmalowania :)
Przydatne informacje, dzięki :)