3+2: ZGARNIJ HYBRYDY LUB KLASYKI za 1zł
WCHODZĘ W TO!
Blog

Jak dobrać pilniczek do płytki paznokcia? Wiedza w pigułce

Jak dobrać pilniczek do płytki paznokcia? Wiedza w pigułce

Aby nadać kształt paznokciom potrzebny jest odpowiedni pilniczek - zastanawiałaś się kiedyś jaki będzie dla Ciebie najlepszy? Obecnie mamy na rynku ogromny wybór tego typu produktów, dlatego nic dziwnego, że trudno jest się zdecydować na taki, który nie zniszczy nam płytki, a delikatnie ją wyprofiluje.

Nie wiesz do czego służą poszczególne kształty,  ani co oznaczają numery umieszczone na pilniczku? A może zaczynasz swoją przygodę z paznokciami hybrydowymi i zastanawiasz się, czy produkt, którego używałaś do naturalnej płytki, sprawdzi się również przy przedłużanej stylizacji? Dziś odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Z tego wpisu dowiesz się:

- jakie są rodzaje pilników do paznokci;

- czym jest gradacja;

- czy kształt pilniczka ma znaczenie;

- jaki pilniczek będzie odpowiedni do naturalnych, a jaki do sztucznych paznokci?

 

Jakie są rodzaje pilników do paznokci?

 

Metalowy – jest to pilnik starszego typu, który dawniej był dodawany do zestawów przeznaczonych do pielęgnacji dłoni. Obecnie również można go znaleźć w asortymencie różnych drogerii, jednak nie jest on aż tak popularny. Dlaczego? Głównym powodem odejścia od używania pilniczków wykonanych z metalu jest to, że niszczą płytkę paznokcia – naruszają jego delikatną strukturę, przez co później jest bardziej podatny na rozdwajanie się i pękanie. Jakie ma zalety? Pilnik metalowy jest bardzo wytrzymały, jednak w salonie kosmetycznym uciążliwe byłoby nieustanne dezynfekowanie go.

Szklany – pilniczki tego typu świetnie sprawdzą się do użytku domowego, aby pielęgnować naturalną płytkę paznokcia. Dlaczego? Jest łagodny i precyzyjny – dzięki temu nie niszczy płytki tak, jak robi to produkt wykonany z metalu. Piłowanie żelu czy akrylu może być uciążliwe, kiedy będziemy do tego celu używać szklanego pilnika – przez swoją delikatność uniemożliwia zdecydowane skrócenie paznokcia. Trzeba również uważać, aby nie pękł – szło jest bardzo kruche i może się niepostrzeżenie uszkodzić.

Papierowy – to najpopularniejszy rodzaj pilniczka. Jest wytrzymały – podczas użytku domowego to niezwykle istotna cecha, jednak w salonach kosmetycznych używa się ich jednorazowo. Są wykonane z papieru, dlatego nie da się ich zdezynfekować tak, aby kosmetyczka mogła korzystać z nich wielokrotnie. Ogromnym plusem tego produktu jest duży wybór ziarnistości – dzięki temu dostosujemy odpowiednią gradację do wykonywanej czynności. Pilniczki te są idealne zarówno do naturalnej płytki, jaki i spiłowywania żelu czy akrylu, a dodatkowo są bardzo tanie.

Frezarka – jest to ostatnio najbardziej popularne urządzenie, którego używa się do pielęgnacji dłoni i zdejmowania stylizacji paznokci. Od klasycznego pilniczka różni się tym, że jest elektryczna oraz ma kilka dodatkowych funkcji – z pomocą frezarki usuniesz skórki czy opracujesz paznokieć, aby nałożyć na niego np. manicure hybrydowy. Zainteresowana? Zerknij na naszą pierwszą oraz drugą część wpisu o frezarkach!

 Pilnik 100/180

Czym jest gradacja?

 

Kiedy spojrzysz na klasyczny pilnik papierowy zobaczysz, że ma on umieszczone pewne numery – są to wyszczególnione rodzaje ziarnistości. Dobiera się ją po to, aby użyć odpowiedniej ostrości pilnika do wykonywanej stylizacji – delikatniejsze wykorzystuje się do opiłowywania naturalnej płytki paznokcia, a mocniejsze do żelu czy akrylu.

Jak to wygląda w praktyce? Gradacja to ilość ziarenek, która mieści się na 1 cm2 powierzchni pilnika. Co to oznacza? Im mniejsza ziarnistość, tym jest on ostrzejszy.

Gradacja 80-100 – pilnik o takiej ziarnistości nazywany jest gruboziarnistym. Służy on przede wszystkim do zdejmowania tipsów i innych materiałów z paznokcia. Należy jednak z nim uważać! Niewprawiona ręka może sobie zaszkodzić w trakcie używania produktu o takiej ostrości.

Gradacja 100-180 – to pilnik klasyczny, który jest najbardziej popularny i dostępny w każdej drogerii. Dzięki temu, że jest średnioziarnisty świetnie sprawdzi się do pracy z akrylem, żelem czy naturalną płytką paznokcia.

Gradacja 240-500 – to pilnik drobnoziarnisty, który jest pomocny do ostatecznej obróbki żelu lub wygładzenia naturalnej płytki paznokcia.

Gradacja 600 – pilnik o takiej ziarnistości nazywany jest polerką – to delikatny produkt, który idealnie sprawdzi się do wyrównywania i matowienia naturalnej płytki paznokcia.

 

Czy kształt pilniczka do paznokci ma znaczenie?

 

Kształt pilnika nie ma większego znaczenia – nie wpływa w żadne sposób na kondycję paznokci, ale może ułatwiać lub utrudniać pracę podczas wykonywania stylizacji. Jest to przede wszystkim kwestia preferencji, choć istnieje pewne rozróżnienie, które może ułatwić Ci wybór odpowiedniego kształtu:

Prosty – jest najlepszy do nadawania pożądanego kształtu paznokci oraz ich skracania.

Banan – to pilnik, który ułatwia pracę przy skórkach. Jego zagięty kształt sprawia, że można dotrzeć do największych zakamarków na płytce paznokcia.

Łódka – jest to połączenie pilnika prostego oraz takiego w ksztalcie banana. Jest on bardzo uniwersalny i będzie odpowiedni dla osób, które wykonują sobie manicure samodzielnie.

Kostka – w takim kształcie można najczęściej spotkać blok polerski, który służy głównie do matowienia i wyrównywania nierówności na płytce.

 Polerka do paznokci

Jaki pilniczek będzie odpowiedni do naturalnych, a jaki do sztucznych paznokci?

Na to pytanie odpowiedź pojawiała się już kilka razy, jednak w ramach podsumowania, warto wspomnieć o tym jeszcze raz. Polecanym tworzywem, z którego powinien wykonany być pilnik, jest papier oraz szkło. Ten pierwszy będzie idealny do salonów manicure, a ten drugi do użytku domowego.

Co z ziarnistością? Do naturalnej płytki paznokcia sprawdzą się pilniczki średnioziarniste, drobnoziarniste oraz polerki, a do żelu, akrylu czy tipsów odpowiedni będzie również ten o gruboziarnistej gradacji.

A jaki kształt pilniczka będzie odpowiedni? To zależy od Ciebie i Twoich preferencji. 

Rozwialiśmy Twoje wątpliwości związane z wyborem odpowiedniego pilniczka do paznokci? A może masz jeszcze jakieś pytania? Zostaw je śmiało w komentarzu – chętnie na nie odpowiemy!

Do zmalowania :)

Zainspiruj się z nami i zainspiruj nas
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *.