Oto temat, na który czekałyście – frezarki do paznokci. Wykorzystywane do ściągania hybrydy, żelu lub akrylu, a także do opracowywania skórek i paznokci – frezarki są niezastąpione w pracy każdej stylistki! Zastanawiasz się, jak używać frezarki prawidłowo? Gdy przeczytasz artykuł, dowiesz się:
- jak pracować frezarką,
- do czego najlepiej jej użyć w stylizacji paznokci,
- jak opracować skórki, a jak ściągnąć hybrydę/żel, by nie uszkodzić płytki paznokcia,
- jakie są rodzaje frezów i jakie jest ich przeznaczenie.
Frezarka do paznokci – kiedy się przydaje?
Przejdźmy do konkretów – frezarka do paznokci służy zarówno do usuwania stylizacji, jaki opracowywania skórek. W zestawie mogą znaleźć się również frezy, różniące się wielkością i kształtem. Nie jest to jednak konieczne! Niektóre frezarki, jak np. Futuro 2w1 wyposażona jest w jeden frez i dodatkowo zawiera pochłaniacz, co ma znaczenie zwłaszcza dla osób zajmujących się stylizacją paznokci profesjonalnie. Pozwala uniknąć uciążliwego pyłu podczas pracy. Jeśli jednak decydujesz się na wiele frezów, każdy z nich przyda się do innych czynności. Frezarka to bardzo wygodne urządzenie, które świetnie sprawdza się w stylizacji paznokci. Zanim jednak przystąpisz do pracy z nim, naucz się ją odpowiednio obsługiwać. Poznaj techniki opracowywania skórek i paznokci oraz możliwości, jakie daje to urządzenie. Dzięki temu Twoje stylizacje będą przebiegać sprawniej, a ich efekt będzie bardziej spektakularny. Dowiedz się, jakich frezów potrzebujesz, czym różni się frez ceramiczny od karbidowego i diamentowego i czy lepiej wybrać ten w kształcie stożka, czy lepiej w kształcie walca. A może oba? Nasz artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości!
Na stronie NEONAIL znajdziesz frezy i zestawy frezów, które są kompatybilne ze wszystkimi naszymi frezarkami z oferty.
Jak ściągnąć lakier hybrydowy lub żel, czyli frezarka do paznokci w akcji!
Oto krótki przewodnik, który wykorzystasz do pracy frezarką. Dzięki niemu ściąganie hybrydy czy żelu będzie całkiem proste!
Krok 1 to bezpieczeństwo – frez musi być dobrze umocowany, upewnij się o tym jeszcze przed włączeniem urządzenia. Musi być także zabezpieczony, w czym pomaga specjalna blokada twist-lock.
Krok 2 to wybór odpowiedniego frezu – do usuwania hybrydy najlepsze będą m.in. karbidowe oraz ceramiczne. Nie powodują one przegrzania płytki, co znacznie wpływa na komfort użytkowania.
Krok 3 to prędkość – po osadzeniu frezu w głowicy wybierz prędkość obrotów, ustawiając ok. 20-25 tysięcy na minutę.
Krok 4 to ruch – płynnymi, delikatnymi ruchami dłoni z góry na dół usuniesz masę żelową lub hybrydową. Pamiętaj, by nie dociskać frezu zbyt mocno do płytki paznokcia. Nie pracuj długo w jednym miejscu.
Do pracy frezarką przy usuwaniu hybrydy czy żelu wybieraj frezy ceramiczne lub karbidowe. Te ostatnie są wyjątkowo trwałe i odporne na ścieranie. Oba rodzaje frezów nie powodują nieprzyjemnego uczucia przegrzewania płytki paznokcia i bolesności.
Opracowanie skórek za pomocą frezarki do paznokci
Krok 1 Zanim sięgniesz po frezarkę, wykorzystaj metalowe kopytko lub drewniany patyczek, którymi delikatnie odsuniesz skórki.
Krok 2 to oczyszczenie przestrzeni w okolicy wałów okołopaznokciowych – co pozwoli usunąć nabłonek porastający paznokieć. Do tego warto użyć frezu o kształcie stożka, o którym więcej opowiemy w dalszej części wpisu. Prędkość frezarki do paznokci ustaw na 10 000 obrotów na minutę.
Ważne: obroty frezu muszą być ustawione w prawo. Przeciwnie do kierunku ruchu naszej dłoni.
Krok 3 to wybór frezu w kształcie płomyka (o tym też powiemy nieco więcej później), który delikatnie podniesie skórki ku górze. Krótkimi i lekkimi ruchami oczyścisz nim płytkę paznokcia i sięgniesz pod same skórki.
Krok 4 teraz chwyć frez w kształcie cylindra i wygładź płytkę paznokcia w okolicy wałów.
Krok 5 to wygładzenie skórek. Do tego niezbędny będzie frez kulkowy, którym delikatnie usuniesz nabłonek – tak, o tym też napiszemy.
Jak wybrać odpowiedni frez?
Frezy, tak samo jak frezarki do paznokci, dzielą się na te do ściągania masy oraz opracowywania skórek. Jaki frez zastosować podczas każdego etapu wykonywania stylizacji paznokci?
Frezy do ściągania lakieru hybrydowego i żelu
- Frez medium karbidowy – jego opływowy kształt umożliwia usunięcie masy nie tylko z większej powierzchni, ale też z okolicy wałów okołopaznokciowych. Został on pokryty specjalną czarną powłoką, dzięki której nie wywołuje uczucia ciepła.
- Frez Hard żelowy karbidowy – ten wykorzystasz do usunięcia masy żelowej, akrylowej oraz tytanowej. Spiralne ułożenie ząbków powoduje, że powierzchnia płytki pozostaje idealnie gładka.
- Frez ceramiczny CERAMIC NO.01 – idealny do usunięcia hybrydy oraz opracowania masy żelowej. Jego wąska budowa sprawnie i bezpiecznie usuwa lakier z powierzchni między płytką paznokcia a wałem okołopaznokciowym.
Dużą zaletą frezu jest budowa jego krawędzi, która powoduje, że powstały pył nie unosi się w powietrzu, a Ty nie musisz go wdychać. Akcesorium to pracuje cicho i delikatnie, nie odczujesz żadnego dyskomfortu!
Frezy diamentowe do opracowywania skórek
- Ball NO.01/H, Ball NO.02/M, Ball NO.03/S – są to frezy zakończone kulką o różnej wielkości. Akcesoria te są z nasypem diamentowym, służą do oczyszczania i wygładzenia skórek.
Praca z tymi frezami dzieli się na dwa etapy: 1 powinien rozpocząć się od wewnętrznej strony skórek – by bardziej je unieść (użyj mniejszego frezu), a 2 polega na usunięciu i wygładzeniu skórek (użyj większego frezu).
- Cylinder NO.01 – jest to frez, który wygładza płytkę paznokcia w okolicy wałów.
- Flame NO.01/H, Flame NO.01/S, Flame NO.02/H, Flame NO.02/S – to urocze frezy płomykowe :) Dzięki nim oczyścisz przestrzeń między wałami okołopaznokciowymi a płytką paznokcia.
- Frez SOFT do skórek – 1,4mm karbidowy – ten delikatny frez pozwoli i usunąć skórki i je odsunąć. Jego nietypowy kształt umożliwia usunięcie skórek przylegających do paznokci.
Co oznaczają kolory frezów?
Kolory widoczne na frezach świadczą o gradacji. Najłagodniejszy jest frez z żółtym paskiem, nieco mocniejsze są frezy z czerwonym oznaczeniem, a najmocniejsze – z niebieskim. Dzięki temu oznaczeniu z łatwością dopasujesz odpowiedni frez do swoich potrzeb i uzyskasz najlepszy efekt stylizacji.
Skonsultuj się ze stylistką
Frezarka do paznokci toprofesjonalne urządzenie. Jest bardzo przydatna i przy opracowaniu skórek, paznokci i przy usunięciu stylizacji,jednaknieumiejętność wykorzystania może doprowadzić do przepiłowania płytki. Poznaj kilka zasad, dzięki którym frezowanie będzie bezpieczne:
- pamiętaj, by nie dociskać frezu do paznokcia,
- pracuj pewnymi ruchami, nie przytrzymuj za długo pracującego frezu w jednym miejscu,
- dopasuj obroty do wykonywanego działania.
Ta sama zasada dotyczy usuwania skórek – gwałtowne ruchy i zbyt duży nacisk może uszkodzić płytkę. Każda frezarka posiada regulację mocy – przy pierwszych próbach wybierz niską siłę obrotów.
Masz obawy? Spokojnie, wszystkiego Cię nauczymy – zapraszamy na szkolenia, na których poza fachową wiedzą, otrzymasz w pakiecie mnóstwo zabawy :)
Czy warto przy wykonywaniu manicure używać frezarki?
Oczywiście, że warto. Gdy prawidłowo korzystasz z frezarki do paznokci, może ona zdziałać cuda. Szybko ściąga manicure, idealnie usuwa skórki, pięknie opracowuje paznokcie! Nie bez powodu w każdym dobrym salonie kosmetycznym znajdują się te urządzenia. Jeśli nie lubisz korzystać z acetonu, a piłowanie pilnikiem zabiera Ci za dużo czasu – spróbuj pracy z frezarką - przygotuj się do tego z naszymi szkoleniami i tipsami.
Jak wyczyścić i zdezynfekować frezy i frezarkę po wykonanym zabiegu?
Utrzymanie czystości urządzenia jest niezwykle ważne dla zachowania higieny manicure, zwłaszcza w przypadku, gdy pracujesz profesjonalnie. To obowiązkowy punkt, którego nie można pomijać. Pozwala uniknąć sytuacji przenoszenia drobnoustrojów na kolejne klientki. Jak czyścić frezy? Należy zacząć od dezynfekcji. Służą do tego specjalne płyny, które stosuj zawsze zgodnie z instrukcją. Nie rozcieńczaj ich, by wystarczyły na dłużej! Są tak skomponowane, by działać optymalnie. Kolejny krok to mycie. Tu możesz wykorzystać zwykłą szczoteczkę, jeśli frezy stosujesz na swój użytek. Lepiej jednak wyposażyć się w specjalne urządzenie, które za pomocą ultradźwięków usuwa wszelkie zanieczyszczenia. ostatnim krokiem jest sterylizacja. Tu potrzebny jest autoklaw, który załatwia sprawę. Po sterylizacji zapakuj narzędzia do specjalnych torebek, gdzie będą bezpiecznie czekały na kolejne zabiegi.
Staytuned – modele frezarek wkrótce
Jeśli przeczytałaś artykuł, już wiesz, jak korzystać z frezarek i jakich używać frezów. Jeśli jeszcze nie, śmiało pisz! Zostaw nam komentarz, obiecujemy, że odpowiemy na wszystkie. Wkrótce możesz się spodziewać wpisu o dostępnych modelach – podpowiemy, na jakie odpowiadają potrzeby i jakich wymagają umiejętności. Nie pozostało nam nic innego, jak życzyć powodzenia oraz miłej pracy! Baw się swoimi stylizacjami i wykorzystuj frezarki oraz różne frezy, by nie tylko przyspieszyć cały proces, co oczywiście jest ważne, ale także, by zapewnić najlepszy efekt i piękny wygląd paznokci!
Do zmalowania! :)
P. S. To nie wszystko. Zerknij na filmik, który pokazuje, jak właściwie dobierać frezy i jak z nimi pracować. Zobacz sama!
Teraz już wiesz, jak używać frezarki, jakich frezów potrzebujesz i jak postępować, by zapewnić bezpieczeństwo podczas każdego manicure i pedicure. Powodzenia!
@Dominika wszystkie modele naszych frezarek posiadają uniwersalne wejście i zarówno frezy o średnicy trzpienia 2,32mm i 2,35mm będa pasować do głowicy :)
Dodatkowo odpowiadając na pytanie odnośnie kapturków to w przypadku nośnika z zestawu ma on jedną wielkość i wszystkie nakładki ścierne typu walec dostępne w naszej ofercie będą odpowiednie. Natomiast w przypadku wyboru nośnika gumowego dostępne są one w różnych rozmiarach - 10, 13 i 16mm:
https://www.neonail.pl/katalog/szukaj/?search_lang=pl&search=product&string=no%C5%9Bnik&search_button=Szukaj
Wówczas przy wyborze zaokrąglonego kapturka ściernego należy kierować się średnicą nośnika.
Ja podbijam pytanie Moniki.
Bardzo mi zależy na odp:)
„W opisach frezów pojawiają się różne średnicę trzpienia. Czy to oznacza, że nie każdy frez będzie pasować do danej frezarki? Precyzując, szukam frezarki i frezów na własny użytek głównie do pracy że zrogowaciałą skóra pięt. Czy mogę liczyć na pomoc? Jeśli chciałabym używać kapturków, to wystarczy mi nosnik z zestawu? Czy one również mają różne średnice, a tym samym należy dopasować kapturki!”
@Marta jeżeli nadbudowany żelem paznokieć wymaga opracowania to oczywiście można zastosować do tego frez ceramiczny. Wówczas jednak stosujemy niższe obroty i mniejszy docisk. Natomiast na sam koniec zalecamy użycie pilniczka o większej gradacji, a nawet polerki w celu wygładzenia wierzchniej warstwy masy żelowej przed aplikacją lakieru kolorowego.
@Magdalena wszystko zależy od częstotliwości z jaką użytkowany jest frez. W przypadku stosowania do użytku własnego/domowego ten czas będzie dłuższy. Zużycie frezu będzie widoczne, gdyż przestanie on w prawidłowy sposób usuwać masę żelową lub hybrydę oraz opracowanie skórek będzie utrudnione.
Pytanie po założeniu to znaczy zrobieniu paznokcia żelem można użyć frezarki zamiast pilniczka do kształtu ?
Hej! Bardzo pomocny wpis, powoli zaczynam przygodę z frezarką i zastanawiam się na jak długo starczają frezy? Wiem, że pewnie nie da się tego konkretnie określi, ale może jakis zakres? A jeśli już się zużyje to jak to rozpoznać? :)
W opisach frezów pojawiają się różne średnicę trzpienia. Czy to oznacza, że nie każdy frez będzie pasować do danej frezarki? Precyzując, szukam frezarki i frezów na własny użytek głównie do pracy że zrogowaciałą skóra pięt. Czy mogę liczyć na pomoc? Jeśli chciałabym używać kapturków, to wystarczy mi nosnik z zestawu? Czy one również mają różne średnice, a tym samym należy dopasować kapturki!
@Nicola Tak, frezy się zużywają, a ich żywotność zależy od materiału, z którego są wykonane, jak i sposobu przechowywania i dezynfekcji. Frezy pasują do każdej rączki frezarki.
Czy końcówki od frezarki mogą się zużyć ? Jeśli tak to czy każda końcówka pasuje do każdej frezarki ?
@KLAUDIA Tak, zdejmując stylizację hybrydową lub masę żelową obroty frezarki muszą być zawsze ustawione przeciwnie do kierunku ruchu naszej dłoni. Na początku wybierz odpowiedni frez i umieść go w głowicy, a następnie ustaw prędkość obrotów na ok. 20-25 tysięcy na minutę. Z tak przygotowaną frezarką można przystąpić do ściągania stylizacji. Należy robić to szybkimi, płynnymi ruchami z góry na dół bez mocnego przyciskania frezu do płytki paznokcia.
Witam czy ściąganie hybrydy lub żelu frezarką obroty muszą być zawsze w przeciwnym kierunku ?
@Julia Każdy trzpień frezu ma tę samą średnicę (jest uniwersalny), a więc pasuje do każdej frezarki :)
Czy kazda koncowka frezu ksztaltem pasuje do kazdej frezarki ? Czy kazda ma swoje indywidualne 'wejscia' typu 'klucz-zamek'?
@MARTA Cieszymy się i służymy pomocą :)
Wreszcie. Zastanawiałam się, którą frezarkę wybrać i jak dopasować frezy - klarownie wyjaśniliście co do czego służy.
@ANIU to bardzo dobra decyzja. Tylko pamiętaj - trening czyni mistrza! Gdy nauczysz się odpowiednio korzystać z frezarki, szybko i bezpiecznie usuniesz każdą stylizację :)
@OLA dzięki za podpowiedź! Mamy ciekawy filmik, już go wrzucamy :)
@ELA to świetna wiadomość! Wkrótce wrzucimy wpis o modelach frezarek, które znajdziesz w naszej ofercie - czeka Cię kolejna dawka informacji :)
Super wpis! Teraz już wiem do czego służą poszczególne frezy - chyba w końcu kupię frezarkę :)
Super :) NeoNail a może dodacie krótkie wideo z poszczególnymi frezami? Fajnie by było zobaczyć jak to wygląda w praktyce.
WOW! W końcu fajne info o frezarkach. Tego mi brakowało. Dzięki NeoNail :)