Przez długie lata zarówno styliści jak i klientki uważały, iż należy usuwać lakier do paznokci i sztuczne paznokcie, aby naturalna płytka mogła oddychać… Nic bardziej mylnego! Aby zrozumieć, na czym polega to zjawisko, niezbędna jest wiedza z dziedziny budowy oraz funkcji paznokci.
Bezpieczne stylizacje paznokci
Miliony drobniutkich naczynek krwionośnych dostarczają tlen oraz składniki odżywcze do rąk, palców i paznokci. A przez żyły usuwany jest m. in. dwutlenek węgla. W tym złożonym procesie odżywiona zostaje macierz paznokcia, która dzięki temu wytwarza zdrowe komórki paznokci. Te budują m.in. tkankę miękką płytki paznokciowej, obrąbek naskórkowy (eponychium), wały boczne i obrąbek naskórkowy podpaznokciowy (hyponychium).
Stanowią one żywą tkankę, tak samo jak łoże paznokcia, które składa się z warstwy skórnej oraz naskórkowej. Górna warstwa jest podobna do błony śluzowej, znajdującej się np. w jamie ustnej. Przywiera ona do spodniej części płytki paznokciowej.
Naturalna płytka paznokciowa jest ruchomym ciałem stałym, a zbudowana jest głównie z keratyny (tak samo jak włosy). Paznokcie są tkanką martwą, dlatego nie oddychają. Ponieważ składają się martwej keratyny, obcinanie paznokci nie jest bolesne, podobnie jak obcięcie włosów.
Płytka paznokcia jest zdrowa, jeśli w odpowiedni sposób zadbamy o zdrowie łoża paznokciowego, macierzy i otaczającej tkanki – co oznacza, że nie musi oddychać, aby być zdrową.
Więc nie bójmy się stylizować naszych paznokci żelem , akrylem, zwykłym lakierem, jak i lakierem hybrydowym.