O paznokciach
OBŁĄCZEK - inaczej Lunula, jest to białawy półksiężyc widoczny u nasady paznokcia. Jego białawe zabarwienie wynika z tego, że nie przylega on mocno do podłoża macierzy. Jest to jedyna część żywego paznokcia, bowiem pozostałe części płytki tworzą martwe komórki. Obłączek nie jest jednakowo widoczny u wszystkich osób i na wszystkich paznokciach.
MACIERZ PAZNOKCIA – ta żywa część ukryta jest pod wałem paznokciowym zakończonym obrąbkiem naskórkowym.
PŁYTKA PAZNOKCIA – widoczna część paznokcia, to jego płytka.
ŁOŻYSKO PAZNOKCIA – to tkanka położona bezpośrednio pod płytką. Nosi na sobie paznokieć, odżywia go, ale nie przyczynia się do jego wzrostu.
WAŁ PAZNOKCIA – jest to warstwa skóry pokrywająca brzeg zakryty paznokcia ze wszystkich stron oprócz wolnego brzegu i utrzymująca paznokieć we właściwym położeniu.
OBRĄBEK NASKÓRKOWY – jest to obwódka z cienkiej tkanki porastająca paznokieć. Jej zadaniem jest ochronić przed zanieczyszczeniami i bakteriami. Najważniejsza przy pielęgnacji obrąbka jest delikatność, gdyż zbyt energiczne wycinanie lub odpychanie skórek może prowadzić do uszkodzenia paznokcia.
Paznokcie składają się z elastycznej, ale twardej rogowej płytki, półprzeźroczystej, gładkiej i lekko wypukłej. Zbudowany jest z ok. 100 warstw. Jak wiemy tworzy ją twarda keratyna zwana skleroproteiną, substancje, w które jest bogata to:
- Siarka
- Cysteina – aminokwas siarkowy
- Arginina
W jej skład wchodzi również:
- Woda – woda w niewielkiej ilości
- Lipidy, w tym cholesterol i kwasy tłuszczowe, głównie kwas oleinowy. Wartość waha sie 0,5 - 1,5%
- Wapń, który jest podstawowym składnikiem mineralnym paznokci
- Żelazo
- Fosfor
Wzrost paznokcia przeciętnie wynosi 3mm na miesiąc, jednak wartość ta może być różna, ze względu na cechy osobnicze i tryb życia człowieka. Np. podczas snu paznokcie rosną wolniej. Średni czas odrostu całego paznokcia to ok. 150 dni.
Codzienne zajęcia w domu, w pracy, narażają dłonie na działanie szkodliwych czynników. Łatwo o wysuszenie skóry, otarcia, ogólnie zniszczenie i postarzenie rąk. Skóra dłoni nie ma gruczołów łojowych, w związku z czym o wiele szybciej ulega wysuszeniu i złuszczeniu.
Czynniki niszczące płytkę paznokciową podzielić można na:
- Czynniki zewnętrzne:
- środki chemiczne (benzyna, detergenty, kwasy)
- Czynniki mechaniczne:
- skaleczenia, urazy
- Czynniki wewnętrzne:
- choroby wyniszczające organizm
- błędy w odżywianiu
- zakażenia bakteryjne
- GRZYBICA PAZNOKCI
Grzybica paznokci i dłoni jest jedną z najczęściej spotykanych chorób paznokci, stanowi ona 50% wszystkich chorób płytki paznokcia. Infekcje grzybicze wywołane są najczęściej przez drożdżaki, pleśniowce i dermatofity, a sprzyjające ich rozwojowi warunki to przede wszystkim ciepło i wilgoć.
Czynnikiem usposabiającym może być ucisk mechaniczny i drażnienie przez zbyt ciasne obuwie oraz osobnicza skłonność do zachorowań u osób z zaburzeniami hormonalnymi także zaburzeniami krążenia obwodowego. Grzybica ma znaczenie epidemiologiczne jako źródło zakażenia dla otoczenia oraz stałe źródło samozakażenia skóry u chorych. Początkowo zmiany powstają na wolnym brzegu paznokcia lub od strony bocznych wałów. Płytki stopniowo ulegają zgrubieniu, rozwarstwieniu, częściowemu wykruszeniu i przebarwieniu na kolor żółtobrunatny lub zielonkawy. Okres trwania choroby jest długi, wieloletni i choroba ma skłonności do nawrotów. Aby ustrzec się przed tą chorobą, należy przestrzegać ogólnych zasad higieny(np. zadbać o to by dokładnie osuszyć stopy po kąpieli). Noszenie przewiewnego obuwia czy zakładanie klapek na basenie także może uchronić przed wstydliwą chorobą.
- ŁUSZCZYCA PAZNOKCI
Choroba ta towarzyszy łuszczycy skóry, jej objawom nie muszą towarzyszyć zmiany okolicach wałów okołopaznokciowych. Często spotykanych defektem paznokci, występującym w przebiegu tej choroby są wyżłobienia w płytce paznokciowej, przebarwienia łożyska paznokcia (tzw. plamy oleju) oddzielanie się paznokci od łożyska czy zgrubienia paznokciowe. Występuje również kruchości i łamliwości płytki. W niektórych przypadkach obserwuje się także „spełznięcie” paznokci. Objawy łuszczycy paznokci należy skonsultować z lekarzem dermatologiem.
- ZANOKCICA
To choroba, na którą są narażone osoby mające częsty kontakt z wodą, może także wystąpić jako skutek ssania kciuka u małych dzieci czy też u osób obgryzających paznokcie. Każde przerwanie ciągłości skóry w okolicy paznokcia może prowadzić do zakażenia a dalej do zanokcicy. W stanie przewlekłym zanokcica może objawić się jako zaczerwienienie wału około paznokciowego. Zanokcica może być jednym z pierwszych objawów łuszczycy paznokci. Leczenie zanokcicy wiąże się często z przyjmowaniem doustnych środków antybiotykowych, dlatego gdy zauważysz tę chorobę u siebie, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio do lekarza dermatologa na konsultacje.
- ONYCHOLIZA - ODDZIELENIE SIĘ PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ OD ŁOŻYSKA
Dochodzi do oddzielenia się części zewnętrznej paznokcia od łożyskowej. Zaczyna się od wolnego brzegu a następnie postępuje na boki. Onycholiza może towarzyszyć innym procesom chorobowym, jej przyczyna jest zazwyczaj trudna do ustalenia. Onycholiza wywołana przez infekcje nadaje płytce paznokcia zielonkawy kolor.
Przyczyny – łuszczyca, grzybica, wyniszczenie organizmu przez choroby, czasem występuje przy nadczynność tarczycy, wiek starczy, urazy, czynnik zawodowy (np. stałe moczenie rąk). Leczenie – przyczynowe lub oddzielanie diapatyczne (samoistnie)
- PRZEROST PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ
Zmiana polega na zgrubieniu płytki paznokciowej, znacznym wydłużeniu, a niekiedy zakrzywieniu, co nadaje jej kształt szponowaty. Płytka traci połysk, jej zabarwienie się zmienia na brunatne, brązowe, szare lub żółte. Najczęściej zmiana dotyczy dużego palca u stóp. Przyczyną jest noszenie złego obuwia. Leczenie – chirurgiczne usunięcie paznokcia i wyłyżeczkowanie macierzy.
Zachowawcze - ścieranie paznokcia i szlifowanie go przy użyciu szlifierek szybkoobrotowych(frezarka).
- WRASTANIE PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ W CZĘŚCI MIĘKKIE
W wale paznokcia pojawia się obrzęk, bolesność, a niekiedy stan zapalny. Czasem dochodzi do wtórnego zakażenia. Najczęściej zmiany dotyczą dużego palca u stóp.
Przyczyna – obcinanie paznokci na okrągło i noszenie ciasnego obuwia.
Leczenie – chirurgiczne lub zachowawcze: obcinanie na kwadratowo, malowanie lakierem, noszenie wygodnych butów, robienie kąpieli w szarym mydle, założenie klamer korygujących-które prostują paznokieć, żelowanie paznokci.
- ŁAMLIWOŚĆ PAZNOKCI
Może się objawić pękaniem wzdłuż bruzd podłużnych i nierówności, wyszczerbieniem lub rozwarstwieniem się wolnego brzegu płytki. Zmniejsza się również twardość paznokci.Przyczyny – stosowanie mydeł alkaicznych, kontakt z zasadami i benzyną, używanie lakierów do paznokci, które mają w składzie żywicę syntetyczną i formalinę, używanie lakierów i zmywaczy acetonowych, sztuczne paznokcie, częste moczenie i suszenie rąk.
Leczenie – utrzymywanie rąk w stanie suchym, obcinanie paznokci na krótko, używanie odżywek do paznokci, wcieranie kremów odżywczych i zmiękczających, stosowanie lakierów leczniczych utwardzających, zmywaczy do lakieru bezacetonowych z zawartością witamin i tłuszczów, doustne stosowanie żelatyny (7g dziennie przez 4m-ce) oraz polerowanie płytki paznokcia specjalnymi polerkami (wzmacniają i wygładzają płytkę, zapobiegając wnikaniu szkodliwych substancji).
- ZAKLEŚNIĘCIE PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ
Polega na talerzykowatym wgłębieniu płytki. Jest spowodowana niedokrwistością lub urazem mechanicznym.
Leczenie – powinno następować u lekarza.
- BRUZDOWANIE PODŁUŻNE PAZNOKCIA
Jest normalnym objawem nasilającym się z wiekiem. Znaczne nasilenie tej zmiany może występować przy zaburzeniach ukrwienia, zapaleniu stawów, w gośćcu przewlekłym i w liszaju płaskim.
Leczenie – polerowanie paznokci, malowanie ich lakierem podkładowym, a dopiero później lakierem w wybranym kolorze.
- BRUZDOWANIE POPRZECZNE PAZNOKCIA
Występuje w postaci bruzd przesuwających się od macierzy ku wolnemu brzegowi paznokcia. Występuje zwykle po ciężkich chorobach zakaźnych, chorobach wyniszczających organizm zwłaszcza z wysoką gorączką, może również towarzyszyć chorobom skóry, np. wypryskowi lub łuszczycy. Bruzdy pojedyncze często wynikają z mikro urazów.
- BIELACTWO PAZNOKCI
Tzw. „kwitnące paznokcie” polega na występowaniu kropkowatych, linijnych lub nieregularnych odbarwień przesuwających się od nasady paznokcia ku jego wolnemu brzegowi. Zmiany te mogą dotyczyć jednego lub wielu paznokci. Przyczyna bielactwa nie jest do końca znana. Może ją wywołać brak witamin, wapnia, bądź mikro urazy (często występuje po zdjęciu sztucznych paznokci).
- ZANIK PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ
Polega na ścieraniu i skróceniu płytki paznokciowej. W skrajnych przypadkach płytka zanika całkowicie. Często objaw ten bywa wrodzony i jest wynikiem zaburzeń w rozwoju życia płodowego. Może być również stanem chorobowym nabytym na skutek stanu zapalnego i zakażenia najczęściej ropnego w obrębie macierzy paznokcia. Na zanik płytki paznokciowej mogą wpływać również zaburzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego i inne choroby ogólnoustrojowe.
- ZMIANY ZABARWIENIA PAZNOKCIA
Mogą być związane ze stykaniem się z różnymi związkami chemicznymi lub przyjmowaniem leków. Mogą też wystąpić przy stosowaniu środków do pielęgnacji paznokci. Leczenie polega na usunięciu przyczyny.
Prawidłowo wykonana stylizacja paznokci daje odpowiednie rezultaty, z których po pierwsze: mamy zadowoloną klientkę, po drugie satysfakcję osobistą. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed każdym przedłużaniem paznokci bardzo dokładnie obejrzeć dłonie klientki. Stylizację możemy wykonać tylko wtedy, gdy zarówno paznokcie jak i skóra dłoni Klientki są zdrowe.
Przeciwwskazania:
- Grzybica paznokci
- Brodawki(często wirusy powodują powstawanie brodawek około paznokciowych,
brodawki mogą wrastać pod płytkę, co z kolei prowadzi do zaburzeń wzrostu paznokcia). - Drożdżyca (stan zapalny powstaje w wale paznokciowym – jest on bardzo zaczerwieniony
i z obrzękiem). - Alergie.
- Łuszczyca paznokci.
- Zespół zielonych paznokci (zakażenie bakteryjne).
- Wszelkie stany zapalne i infekcyjne.
Wskazania:
- Krótkie połamane paznokcie.
- Nieestetyczny wygląd dłoni.
- Bielactwo paznokci.
- Bruzdowanie paznokci.