ZGARNIJ 2 LAKIERY ZA 2zł!

ZAMAWIAM

 DO -40% Z OKAZJI DNIA STYLISTKI!

ZAMAWIAM
Blog

Uszkodzona macierz paznokcia - co zrobić?

Uszkodzona macierz paznokcia - co zrobić?

Uszkodzona macierz paznokcia - co zrobić?

Paznokieć składa się z wielu elementów, z których jednym, bardzo ważnym dla jego wzrostu i budowy, jest macierz. Macierz, czyli inaczej korzeń paznokcia, to fragment znajdujący się pod wałem okołopaznokciowym - w okolicy Lunuli (obłączka). W macierzy powstają komórki, które najpierw są okrągłe, a później się spłaszczają - tworząc płytkę paznokcia, która przesuwa się do przodu za pomocą łożyska.  To macierz odpowiada za prawidłowy wzrost paznokcia, a wszelkie jej uszkodzenia i schorzenia odbijają się na stanie paznokci, sprawiając, że przestają one rosnąć, stają się cienkie, kruche, słabe i zdeformowane. 

Jak dochodzi do uszkodzenia macierzy i jak temu zapobiegać?

Części paznokcia i czynniki wpływające na uszkodzenie jego macierzy

Jak już wiemy korzeniem paznokcia, w którym dochodzi do powstawania komórek potrzebnych w jego budowie, jest macierz. Widoczne części paznokci to płytka, na której wykonujemy zabiegi kosmetyczne, będąca również doskonałym obrazem zdrowia całego organizmu, ponieważ to na płytce widać pierwsze oznaki dolegliwości trapiących organizm. Płytka paznokcia jest otoczona obrąbkiem naskórkowym – to nic innego jak skórki, które są opracowywane podczas wykonywania manicure oraz wałami okołopaznokciowymi po bokach. 

Widoczny na dole płytki półksiężyc to obłączek, a fragment płytki, która wyrasta ponad opuszki palca to wolny brzeg paznokcia, który również odgrywa swoją rolę podczas wykonywania stylizacji paznokcia. Zdrowe, mocne paznokcie są bazą dla pięknych stylizacji, co się jednak stanie, gdy zostanie uszkodzona macierz paznokcia? Co powoduje ten stan?

Uszkodzona macierz paznokcia to problem, który może pojawić się w wyniku różnych czynników. Najczęściej jest to uszkodzenie mechaniczne, spowodowane uderzeniem lub mocnym ściśnięciem paznokcia. Nieumiejętne frezowanie skórek, czyli praca nieprawidłowo dobranym frezem, pod nieodpowiednim kątem, może prowadzić do uszkodzenia macierzy. Dlatego tak ważne jest to, aby w okolicy obłączka (lunuli), czyli tam, gdzie paznokieć jest miękki - pracować ze szczególną ostrożnością.

W przypadku paznokci u stóp powodem może być noszenie zbyt ciasnego, niewygodnego obuwia lub uraz mechaniczny, np. uderzenie, zrzucenie ciężkiego przedmiotu, nadepnięcie przez kogoś innego, np. w tańcu.

Do najczęściej występujących objawów uszkodzenia macierzy należą:

  • zaburzenia we wzroście paznokcia;
  • deformacja paznokcia;
  • możliwość wystąpienia bruzd na płytce – poprzecznych lub pionowych,
  • rozdzielanie się wolnego brzegu,
  • bolesność płytki – staje się ona tkliwa i nadwrażliwa;
  • wydzielina ropna (w pierwszym stadium uszkodzenia).

Uszkodzona macierz paznokcia – leczenie


W przypadku uszkodzenia macierzy paznokcia warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni skalę problemu i wskaże najlepsze warianty leczenia. W zależności od konkretnego przypadku konieczny może okazać się zabieg operacyjny lub rekonstrukcja paznokcia. Dodatkowo ważna jest ochrona palca przed wdaniem się potencjalnej infekcji – niezabezpieczone tkanki mogą stać się pożywką dla drobnoustrojów. W przypadku urazu paznokcia liczy się czas – im szybciej zgłosisz się do podologa lub dermatologa po pomoc, tym większe prawdopodobieństwo, że naprawa macierzy paznokcia zakończy się sukcesem. Pamiętaj, że bagatelizowanie uszkodzonej macierzy paznokcia może prowadzić do zaburzenia wzrostu paznokcia, jego osłabienia, a nawet deformacji.

 

Zainspiruj się z nami i zainspiruj nas
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *.