WPISZ W KOSZYKU KOD: WAKACJE I ZGARNIJ 40 ZŁ RABATU!

ZAMAWIAM

40 ZŁ RABATU Z KODEM WAKACJE

ZAMAWIAM
Blog

Jak radzić sobie z obgryzaniem paznokci?

Jak radzić sobie z obgryzaniem paznokci?

Osoby, które obgryzają paznokcie często ze wstydem chowają ręce do kieszeni lub pod stół, aby ich dłonie były jak najmniej widoczne. Brzmi znajomo? Jeśli tak podpowiemy Ci, jak przestać obgryzać paznokcie?

Jakie są przyczyny nawykowego obgryzania paznokci?

Nawykowe obgryzanie paznokci określane jako “onychofagia” to zaburzenie zaliczane do grupy BFRB (ang. body focused repetitive behavior). Występuje u osób w różnym wieku. Objawia się niekontrolowanym wkładaniem rąk do ust i obgryzaniem paznokci oraz naskórka. Pierwsze niepokojące sygnały można zauważyć już w okresie dzieciństwie (około 4. roku życia).

Część osób “wyrasta” z tego nawyku, ale są też i tacy, którzy zmagają się z nim również w wieku dorosłym. Jeśli też do nich należysz pewnie zastanawiasz się, jak przestać obgryzać paznokcie? Zanim poznasz odpowiedź przyjrzyjmy się jakie mogą być przyczyny onychofagii. 

Z reguły problem leży w psychice. Jego pojawienie łączy się ze stresem, lękiem czy zdenerwowaniem. Przy czym część osób obgryza paznokcie jedynie wtedy, gdy pojawią się negatywne emocje (jest to łagodna postać onychofagii). Z kolei u innych jest to celowe działanie, które może być skutkiem nerwicy.

Niezależnie od przyczyny znalezienie odpowiedzi na pytanie o to, jak nie obgryzać paznokci jest bardzo ważne. Nie tylko ze względu na to, że pokazywanie dłoni z obgryzionymi paznokciami jest wstydliwe. 

Obgryzanie paznokci to nawyk, który może prowadzić do wad zgryzu, wykrzywienia przednich zębów, a także zapalenia dziąseł. Poza tym wkładanie rąk do ust to prosta droga do zakażenia bakteriami czy wirusami. W związku z tym warto walczyć z nawykowym obgryzaniem paznokci zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. 

Jak przestać obgryzać paznokcie? 

Nie tylko rodzice dzieci, ale i osoby dorosłe zmagające się z onychofagią zastanawiają się co zrobić żeby nie obgryzać paznokci? Są na to różne sposoby. Oto kilka z nich.

paznokcie-z-manicure-french

Naucz się radzić z negatywnymi emocjami w inny sposób

Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie sytuacji, które wywołują negatywne emocje. Niestety nie zawsze jest to możliwe. W związku z tym dobrze, żebyś miała plan B. Co zrobić w momencie, gdy jesteś zdenerwowana czy zestresowana?

Jedną z opcji jest przygotowanie sobie zdrowych przekąsek, które zawsze będziesz mieć pod ręką. Mogą być to nasiona słonecznika, migdały czy orzechy. W momencie, gdy się zdenerwujesz, zestresujesz lub po prostu poczujesz się znudzona zamiast wkładać ręce do ust sięgniesz po coś zdrowego do jedzenia. 

Jeśli boisz się, że podjadanie zaburzy Twoją dietę możesz zastosować inną metodę. Kup małą antystresową piłeczkę, którą będziesz ściskać w dłoni w momencie, gdy dopadną Cię negatywne emocje. Jej używanie to świetny sposób na pozbycie się nawyku obgryzania paznokci, a także wzmocnienie mięśni.

Wymienione wyżej metody możesz stosować doraźnie, gdy poczujesz negatywne emocje. Ważne, żebyś oprócz nich zrobiła też coś, co na dłuższą metę pomoże Ci zniwelować napięcie i stres. Pomyśl nad zapisaniem się na jogę, pilates, a jeśli nie masz czasu spróbuj znaleźć kilka minut dziennie na praktykowanie technik relaksacyjnych w domu. 

Używaj specjalnych żeli lub lakierów, które zniechęcą Cię do obgryzania paznokci

Jeśli zastanawiasz się co zrobić żeby nie obgryzać paznokci możesz zainteresować się specjalnymi żelami lub lakierami dla osób z takim problemem. Mają gorzki smak, więc gdy tylko włożysz rękę do buzi od razu będziesz chciała ją wyjąć. Po pewnym czasie wizja nieprzyjemnego smaku w ustach powinna zniechęcić Cię do obgryzania paznokci. 

Niestety może okazać się, że chęć rozładowania negatywnych emocji będzie silniejsza. Jeśli używanie specjalnych lakierów czy żeli okaże się nietrafioną decyzją jest jeszcze jedna opcja. 

Połącz przyjemne z pożytecznym i postaw na lakiery hybrydowe!

Sięganie po zdrowe przekąski w sytuacjach stresowych, ściskanie piłeczki antystresowej czy techniki relaksacyjne nie przynoszą wystarczających efektów? Jeśli wciąż szukasz sposobu na to, jak przestać obgryzać paznokcie może warto pomyśleć nad hybrydą?

Dzięki lakierom hybrydowym nie będziesz w stanie obgryzać paznokci, więc Twój problem zniknie. Co więcej, odpowiednia dobrana stylizacja całkowicie ich wygląd. Bogaty wybór lakierów hybrydowych, naklejek, pyłków, tasiemek samoprzylepnych itp. sprawia, że możesz zmieniać  wygląd paznokci w zależności od okazji, pory roku czy nastroju. 

Zrobienie hybrydy wydaje się idealną odpowiedzią na pytanie o to, jak nie obgryzać paznokci, ale obawiasz się, że nie znajdziesz czasu na regularne wizyty w salonie kosmetycznym? To nie problem. Z pomocą specjalnego zestawu zrobisz manicure hybrydowy we własnym domu! Jeśli robisz go po raz pierwszy dobrym wyborem będzie zestaw startowy np. “STARTER SET FIRST CHOICE”. Znajdziesz w nim lakier hybrydowy, bazę oraz top (w jednej buteleczce), lampę LED ECO 12W/36, odtłuszczacz służący do przemywania paznokci, produkt do usuwania lakieru hybrydowego, polerkę łódkę 100/180 do zmatowienia płytki oraz drewniane patyczki, za pomocą których usuniesz stylizację lub odsuniesz skórki. 

Obgryzanie paznokci to nawyk, którego pozbycie się nie zawsze jest takie proste. Warto jednak poświęcić trochę czasu na znalezienie sposobu na walkę z obgryzaniem paznokci. Jeśli go znajdziesz będziesz mogła zapomnieć o ukrywaniu dłoni w kieszeniach. Poza tym zadbasz o swoje zdrowie, ponieważ onychofagia może doprowadzić również do problemów stomatologicznych. 


Zainspiruj się z nami i zainspiruj nas
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *.